Startsida / Nyheter

TechTalk: Techinvesteringar i Norden

På säsongens sista TechTalk berättar Lina Svensberg och Stefan Skoglund om det arbete som pågår för att attrahera högkvalitativa startups som utvecklar digitala hälso- och välfärdstjänster i hela Norden och Baltikum.

De första företagen finns nu på plats i acceleratorprogrammet med namnet DigitalWell Ventures och satsningen lockar människor från hela världen som visat intresse att på olika sätt stötta dessa företag.

Lina Svensberg och Stefan Skoglund från DigitalWell Ventures

Vi står inför stora samhällsutmaningar, inte minst när det kommer till hälsa och välfärd. Tillväxten inom healthtech-sektorn väntas bli enorm och det är något som teamet bakom acceleratorprogrammet Digital Ventures tagit fasta på. Avsikten är att upptäcka och utveckla idéer och företag med potential att erbjuda värdefulla och långsiktiga lösningar för framtidens hälsoutmaningar. DigitalWell Ventures är ett svar på det. Just nu etableras samarbeten med tech- och startupmiljöer i Norden och Baltikum och programmet lockar investerare, mentorer och startups från hela världen.

Häng med när Lina och Stefan delar med sig av:

  • möjligheter både för startups och investerare
  • de företag som nu finns på plats i acceleratorn och vad som planeras för dem framåt
  • om det investerarnätverk som lockar flera hundra deltagare från hela världen

Läs mer om DigitalWell Ventures

Följ det pågående arbetet på LinkedIn

Varmt välkommen att inspireras, nätverka och diskutera!

NÄR: Tisdag 25 maj kl. 12.15-13.00
VAR: Online via Zoom – du kopplar upp här
FÖR VEM: För alla som är intresserade av nätverkande & digitaliseringens möjligheter.
ANMÄLAN: Ingen anmälan behövs.

Varmt välkomna!


TRYCK HÄR FÖR ATT ANSLUTA

VÄLKOMMEN PÅ VÅRENS TECHTALKS

DATUM
 
TEMA
9 mars
 
Emerging tech 2021 – IoT
16 mars
 
Mixed reality
23 mars
 
FinTech
30 mars
 
CheapTech
6 april
 
PÅSKLOV
13 april
 
Ethical design
20 april
 
Den digitala skattkistan
27 april
 
Cybersoldater
4 maj
 
HealthTech
11 maj
 
Möjligheter med 5G
19 maj
 
DigitalWell Arena TechTalk@Vitalis
25 maj
 
Techinvesteringar i Norden

DIGITALA TECHTALKS

Alla våra TechTalks streamas, och under rådande pandemi sker de endast digitalt. Genom att gå med i Facebook-gruppen TechTalk Värmland har du hela tiden koll på veckans ämne. Ha gärna mikrofon och kamera redo, så kan du ställa frågor live och delta i diskussionsdelen. Det går givetvis bra att interagera även via chatten. Du kan se alla TechTalks i efterhand från samma grupp.

Vi se fram emot en inspirerande vår & hoppas att du vill hänga med!

TECHTALK VÄRMLAND
TechTalk Värmland fokuserar på hur vi som människor, företag och organisationer påverkas av den pågående digitaliseringen. Syftet med träffarna är att lära från varandra, inspireras och utvecklas. Gå gärna med i Facebook-gruppen TechTalk Värmland så får du löpande information om vad som händer och möjlighet att diskutera före och efter träffarna. Annars är det bara att dyka upp, ingen anmälan krävs.